صفحه مقاله های سایت

مقالات سایت
 

نقش كار آفريني در توسعه اقتصادی و بازاریابی

امروز در این مقاله به ویژگی‌های "اقتصاد دانش محور" اشاره شده و كارآفرین به عنوان نیروی محركه اصلی مورد توجه قرار می‌گیرد. در این نظام اقتصادی نوآوران، صاحبان فكر و ایده سرمایه‌های اصلی یك بنگاه اقتصادی و از عوامل اصلی توسعه پایدار محسوب می‌شوند. در این مقاله همچنین به نتایج حاصل از یك كارتحقیقاتی در رابطه با كارآفرینی در ایران و آثار اقتصادی و صنعتی آن اشاره شده و باتوجه به نتایج حاصله بر ضرورت توسعه و ترویج فرهنگ كارآفرینی تاكید می‌شود. در نهایت به منظور توسعه كارآفرینی در كشور پیشنهاداتی ارائه گردیده است.

مقدمه

  ساختار اقتصادی دنیای امروز با گذشته به طور اساسی تفاوت دارد. شاخص‌های سخت افزاری و دارایی‌های مشهود كه دیروز در جایگاه یك بنگاه اقتصادی نقش تعیین كننده داشت جای خود را به نوآوری، ابداع، خلق محصولات جدید و دارایی‌های نرم افزاری داده است. اگر دیروز ثروتمندترین افراد دنیا آن‌هایی بودند كه منابع مالی بیشتری در اختیار داشتند نظیر راكفلرها، امروز ثروتمندترین مردم دنیا فردی دانش مدار و كارآفرین مانند بیل گیتس مدیر شركت مایكروسافت در آمریكاست. لذا توسعه اقتصادی دنیای امروز برپایه نوآوری وخلاقیت و استفاده از دانش استوار است. این اقتصاد را اقتصاد مبتنی بر دانش یا اقتصاد دانش محور می‌گویند.    تولید علم و دانش، بهره گیری ازدانش و گسترش آن در سطح جامعه در تمام زمینه‌های اجتماعی توانمندی و قدرت ایجاد می‌نماید. كشورهایی كه بخش قابل ملاحظه ای از تولید علم و دانش را به خود اختصاص داده اند، از نظر صنعتی توسعه یافته و ازتوان اقتصادی و سیاسی بالایی برخوردارند. بدیهی است تولید علم و دانش جز از راه تحقیق حاصل نمی‌گردد.

 رابطه سرمایه گذاری درامر تحقیقات وتولید علم و رابطه تولید علم با توان اقتصادی و سیاسی كشور‌ها یك رابطه مستقیم است. به كارگیری دانش و مدیریت در هر جامعه زیر بنای نوآوری و خلاقیت‌هاست. بنابراین لازمه رشد اقتصادی در دنیای امروز توسعه مراكز تولید دانش، فنّاوری و مهارت‌های فنی است كه مهمترین آن‌ها دانشگاه‌ها و مراكز تحقیقاتی هستند (1). دانشگاه‌ها و مراكز تحقیقاتی به عنوان ركن اساسی در توسعه همه جانبه كشور باید از هر نظر مورد حمایت قرار گیرند و محققان و اساتید باید از جایگاه ویژه ای برخوردار باشند تا با آسایش خیال قادر باشند نیروهای جوان و طالب علم كشور را اهل فكر و نظر، نوآور و خلاق پرورش دهند. در دنیای امروز بزرگترین سرمایه‌های یك بنگاه اقتصادی نیروهای اهل فكر، یادگیرنده و خلاق آن‌ها هستند و این نیروها كسی جز كارآفرینان نیستند.         
كارآفرین كیست؟   

 اگر بپذیریم كه در قرن حاضر اقتصاد جهان و سرعت رشد اقتصادی بر پایه نوآوری استوار است باید بستر لازم را برای رشد كسانی كه ایده را به محصول، علم و دانش را به صنعت تبدیل می‌نمایند، فراهم سازیم. اینجاست كه نقش كارآفرین و نیاز به كارآفرین در جامعه مشخص می‌شود لذا می‌توان گفت: كارآفرین ارتباط دهنده دانش و علوم با صنعت و بازار است.         

در قرن شانزدهم میلادی كارآفرینی برای اولین بار مورد توجه اقتصاد دانان قرار گرفت و تاكنون به نحوی كارآفرینی را در نظریه‌های اقتصادی خود تشریح نموده اند.(2) نظر به اهمیت موضوع و نقش كارآفرینی در اقتصاد ملی و جهانی، تولید ثروت و ایجاد اشتغال به تدریج نه تنها اقتصاد دانان بلكه صاحبنظران سایر رشته‌ها از جمله روانشناسان، جامعه شناسان و حتی تاریخ دانان، از زوایای مختلف موضوع را بررسی و به ارائه تعاریفی از كارآفرینی پرداختند. اما با تمام تفاوت‌ها در تعاریف تقریباً همگی بر نوآور بودن، تصمیم گیر بودن، متعهد بودن و مخاطره پذیر بودن كارآفرین اتفاق نظر دارند. تعاریف زیادی از واژه كارآفرینی به عمل آمده كه هر یك ابعادی از ویژگی‌های كارآفرینی را ارائه می‌دهد. اما شاخصه‌های كارآفرین به قدری زیاد است كه نمی‌توان تمام آن را در یك جمله یا عبارت خلاصه نمود.       

كارآفرین، نوآور و خلاق، مخاطره پذیر و مسئولیت پذیر است. او هدف گرا، واقع گرا و رشدگراست. كارآفرین دارای عزم و اراده، اعتماد به نفس و استقلال طلب است. قدرت تخیل، دوراندیشی، خودجوشی، بصیرت، تفكر مثبت، توانمندی در ایجاد ارتباط از دیگر ویژگی‌های كارآفرینان است. كارآفرین به چالش‌ها پاسخ مثبت می‌دهد، با مشكلات و موانع برخوردی مثبت دارد و از دانش به خوبی بهره می‌گیرد. او تلاش می‌كند تا دانش تولید شده در مراكز تحقیقاتی را به دانش تولید محصول تبدیل نماید و محصولی قابل رقابت به بازار ارائه دهد. در یك نگاه كلی می‌توان كارآفرینی را به دو گروه اساسی تقسیم نمود. كارآفرینی فردی و كارآفرینی سازمانی. اگر نوآوری و ساخت محصولی جدید یا ارائه خدماتی نو با توجه به بازار، حاصل كار فرد باشد آن را كارآفرینی فردی و اگر حاصل تلاش یك تیم در سازمانی باشد آن را كارآفرینی سازمانی می‌نامند. جاذبة اصلی كارآفرینی چه در بعد فردی و چه در بعد سازمانی آن بی حد بودن نوآوری است. كارآفرینان با ویژگی خلاقیت، براساس فرصت‌ها در زمان‌های مناسب قادرند محصولی جدید یا خدماتی نو به بازار ارائه نمایند. نوآوری فرایندی است پایان ناپذیر، زیرا نمی‌توان برای تولید علم حد و مرزی قائل گردید. در اقتصاد مبتنی بر دانش، نوآوران و صاحبان فكر سرمایه‌های اصلی شركت‌های تولیدی و كارآفرین هستند. امروزه 70 تا 75 درصد سود در شركت‌های نرم افزاری و دارویی از طریق سرمایه‌های عقلانی كاركنان حاصل می‌گردد.(3)      بسیاری از كارآفرینان فعالیت خود را در قالب ایجاد شركت‌های كوچك و متوسط 2SME)‌ها) شروع می‌نمایند. این شركت‌ها سهم به سزایی در توسعه صنایع پیشرفته 3 (HT) و ایجاد اشتغال داشته و نسبت به شركت‌های بزرگ از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند. لذا بسیاری از دولت‌ها متقاعد شده اند كه باید بستر رشد را برای واحدهای كوچك و متوسط در قالب مراكزرشد، پارك‌های صنعتی و فنّاوری فراهم سازند و آن‌ها را تا مدت زمانی كه بتوانند به صورت یك شركت مستقل وارد بازار شوند حمایت كنند. در كشورهای جنوب شرقی آسیا %95 كل بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی كشورهارا «SME‌ها»تشكیل داده و به عنوان ركن اساسی در اقتصاد و اشتغال كشورها تاثیر گذارند.     

در كشور ما مراكز حمایت از كارآفرینان بسیار محدود و كارآفرین با تمام مشكلات ضمن تلاش جهت تبدیل ایده به محصول باید تمام خطر سرمایه گذاری را خود عهده دار باشد. مراكز حمایت از كارآفرینان به دلیل نداشتن پشتوانه مالی و عدم حمایت جدی از طرف نهادهای ذیربط قادر نیستند پاسخگوی نیازهای مالی كارآفرینان باشند. كارآفرینان با ایجاد «SME‌ها» با سرمایه محدود خود و گاهی با دریافت مقداری وام وارد یك حركت اقتصادی و صنعتی می‌شوند و در بسیاری از مواقع زندگی و امكانات خود را در راه توسعه صنعتی از دست می‌دهند. با تولید دانش فنی یك محصول، توسط كارآفرین، شركت‌های تولیدی خارجی توسط عوامل خود در كشور از این توانایی‌ها اطلاع یافته و قیمت محصول خود را چنان پائین می‌آورند كه كارآفرین توان رقابت را از دست داده و در مدت كوتاهی هستی خود را از دست بدهد. در این مواقع اگر كارآفرین حمایت نشود چگونه می‌توان انتظار داشت كارآفرینی و ایجاد « SMEها » در كشور توسعه یابد.    

 چه باید كرد ؟ چه نظام كنترلی برای واردات باید داشت تا ضمن حفظ انگیزه در كارآفرین محصول او نیز چه از نظر قیمت و چه از نظر كیفیت قابل رقابت در بازار باشد؟


نتایج یك تحقیق در رابطه با كارآفرینی      مركز تحقیقات گسترش یكی از شركت‌های تابع سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در رابطه با مقوله كارآفرینی تجربه بسیار ارزنده ای دارد. در طول بیش از سه سال فعالیت در رابطه با كارآفرینی حدود 120 كارآفرین را مورد حمایت مالی وفنی قرار داده است. از این تعداد كارآفرین تاكنون 40 كارآفرین پروژه خود را تمام و حاصل تلاش آن‌ها وارد یا در شرف ورود به بازار است.      

به عنوان یك كار تحقیقاتی دستاوردهای این 40 كارآفرین مورد ارزیابی قرار گرفت كه نتایج این ارزیابی می‌تواند معیاری از موفقیت و نقش كارآفرین در توسعه صنعتی و اقتصادی كشور باشد. مركز تحقیقات گسترش، نتایج این تحقیق و دستاوردهای حاصل از آن را در مجموعه ای تحت عنوان « كارنامه كارآفرینی شماره 1 به چاپ رسانده است.‍ (4)          اگر به این نتایج با دقت توجه شود قطعاً دیدگاه‌ها نسبت به كارآفرینی تغییر اساسی پیدا خواهد كرد و مسئولان ذیربط مطمئن خواهند شد كه راه شكوفایی اقتصادی و توسعه صنعتی در گروی توسعه كارآفرینی است. در این مقاله خلاصه نتایج حاصل شده از این تحقیق ارائه و بررسی می‌شود.       - جمع وام پرداختی به این 40 كارآفرین توسط این مركز 25292 میلیون ریال و جمع آوردة (سرمایة ) خود كارآفرینان جهت اجرای پروژه‌ها 41833 میلیون ریال است. بنابراین جهت اجرای این 40 پروژه جمعاً مبلغ 67125 میلیون ریال مورد نیاز بوده كه %37 آن از طریق وام كارآفرینی تأمین و %63 آن را كارآفرین از منابع داخلی خود تأمین نموده است. - این 40 پروژه برای 837 نفر اشتغال مستقیم ایجاده نموده است. یعنی كارآفرین به ازای هر 30 میلیون ریال وام دریافتی یك اشتغال ایجاد نموده و اگر سرمایه خود را هم به این مبلغ اضافه نماید تقریباً به ازای هر 80 میلیون ریال یك شغل ایجاد شده است. طبق اظهارات مسئولین هزینه ایجاد یك شغل در صنعت بیش از 200 میلیون ریال است. اما كارآفرین به عنوان بخش خصوصی مولد و با به كارگیری بهینه منابع این مبلغ را به 80 میلیون ریال كاهش داده است.         

- این 40 پروژه برای 1456 نفر به طور غیر مستقیم شغل ایجاد نموده اگر این تعداد به اشتغال مستقیم اضافه گردد هزینه ایجاد یك شغل به مراتب كاهش می‌باشد. - از این 40 پروژه 8 مورد آن به ایجاد دانش فنی منجر گردیده است. اگر قرار بود دانش فنی ایجاد شده از شركت‌های خارجی خریداری گردد مبلغی كه می‌باید بابت آن پرداخت شود از جمع وام دریافتی به مراتب بیشتر می‌شود. ضمن اینكه ایجاد دانش فنی در كشور، بومی سازی آن را  آسان و اعتبار كشور را درجهان افزایش می‌دهد. - در این میان در 3 مورد كار كاملاً جدید بوده و برای اولین بار در ایران انجام شده است. - از بخش تحقیق و توسعه شركت‌های كوچك و متوسط (SMEها) در 4 مورد حمایت شده كه در هر مورد فرآیندی جدید در تولید یا محصولی جدید به خط تولید اضافه شده است. - با استفاده از فرایندهای جدید در ساخت، انجام پروژه‌های كارآفرینی در 26 مورد منجر به توسعه فنّاوری شده است. - در این میان 11 كارآفرین توانسته اند با ثبت 11 شركت جدید فعالیت صنعتی و اقتصادی خود را در قالب « SMEهای» ایجاد شده دنبال نمایند. - با فروش محصولات ‍تولیدی كارآفرینان در طول زمان انجام پروژه كارآفرینی بیش از 595/6 میلیون دلار صرفه جویی ارزی حاصل شده است كه با ادامه فعالیت كارآفرینان در صنایع ایجاد شده روند صرفه جویی ارزی به طور پیوسته ادامه خواهد یافت. با نگاهی به نتایج ذكر شده می‌توان به میزان موفقیت طرح توسعه كارآفرینی پی برد. مهمترین آثار توسعه كارآفرینی، افزایش نوآوری، ارتقای سطح فنّاوری، افزایش تعداد ثبت اختراعات و ابداعات، تولید دانش فنی، ایجاد اشتغال و SME‌ها، تولید و توزیع درآمد در سطح جامعه است كه در نتیجه می‌تواند افزایش ثروت ملی را در برداشته باشد. كدام سرمایه گذاری می‌تواند در این حد آثار مثبت اجتماعی و اقتصادی از خود باقی گذارد. آیا براستی می‌توان مسیری بهتر از مسیر توسعه كارآفرینی جهت توسعه اقتصادی و صنعتی در كشور یافت. باید از این تجربه ارزنده دنیا با توجه نیروهای مساعد فراوان در كشور بخوبی استفاده و با جدیت برای توسعه كارآفرینی برنامه ریزی كنیم.     

مهمترین آثار توسعه كارآفرینی، افزایش نوآوری، ارتقای سطح فنّاوری، افزایش تعداد ثبت اختراعات و ابداعات، تولید دانش فنی، ایجاد اشتغال و SME‌ها، تولید و توزیع درآمد در سطح جامعه است كه در نتیجه می‌تواند افزایش ثروت ملی را در برداشته باشد.     

مركز كوفما كه رابطه با مسائل كارآفرینی فعالیت دارد وضعیت كارآفرینی را در 29 كشور جهان ارزیابی كرده و اطلاعات بسیار با ارزشی در گزارش خود ارائه داده است. بررسی دقیق این گزارش می‌تواند در برنامه ریزی جهت توسعه كارآفرینی با ارزش باشد. این مركز حداقل با 2000 نفر كارآفرین در هر كشور تماس گرفته، به بررسی وضعیت آن‌ها پرداخته و با بیش از 950متخصص ملی در امور كارآفرینی گفتگو داشته و حجم وسیعی از اطلاعات استاندارد شده ملی هر كشور مورد بهره برداری قرارداده است. پس از بررسی‌های عمیق، جمعیت كارآفرین را در كشورها از نظر سطح فنّاوری و نوع فعالیت به دو گروه اساسی دسته بندی نموده است. 1- فعالیت‌های كارآفرینی بر اساس ضرورت‌ها 2- فعالیت‌های كارآفرینی بر اساس فرصت‌ها - این مطالعات نشان می‌دهد كه حدوداً 4/1 میلیارد نفر نیروی كار در محدوده سنی 20 تا 64 سال در این كشور‌ها زندگی می‌كنند كه از این جمعیت 150 میلیون نفر (بیش از %10 نیروی كار) درگیر فعالیت‌های مرتبط با كارآفرینی هستند. - در این گزارش اشاره شده است كه %54 از كارآفرینان (حدود 80 میلیون نفر كسانی هستند كه بر اساس «فرصت‌ها» فعالیت‌های صنعتی و كسب كار مورد علاقه خود را ایجاد نموده اند. اغلب این افراد در كشورهای توسعه یافته یا در بخش‌های توسعه یافته كشورهای در حال توسعه فعالیت خود را دنبال می‌نمایند. برای مثال در یك كشور توسعه یافته، كارآفرین تلاش می‌كند با افزایش توانمندی مثلاً دستگاه تلفن‌همراه تمام نیازمندی‌های ارتباطی و اطلاعاتی مشتری را تأمین نماید، لذا با توسعه فنّاوری توانمندی محصول را بالا برده و در نتیجه بازار و فرصت‌های جدید برای فروش محصول خود به وجود می‌آورد.     

بر اساس همین گزارش %43 از كارآفرینان (حدود 63 میلیون نفر) كسانی هستند كه بر اساس «ضرورت‌ها» فعالیت‌های كارآفرینی خود را دنبال می‌كنند. اغلب این افراد در كشورهای در حال توسعه یا توسعه نیافته مشغول به فعالیت اند. در این كشورها نیازهای اولیه و ضرورت‌ها، مبنای فعالیت‌های كارآفرینی قرار می‌گیرد. لذا سطح فنّاوری و نوع خدمات كارآفرینی بر اساس فرصت‌ها و ضرورت‌ها بسیار متفاوت است. كارآفرینان مرد %70 جمعیت كارآفرینان را تشكیل می‌دهند. به عبارت دیگر مردان كارآفرین دو برابر زنان هستند. در دو كشور ایتالیا و نیوزلند تعداد كارآفرینان مرد و زن تقریباً برابرند. - افراد 25 تا 44 سال بیشترین جمعیت كارآفرین (%55) و افراد 18 تا 24 سال %23 و افراد 45 سال به بالا %22 كارآفرینان را تشكیل می‌دهند. سرمایه گذاری خطرپذیر یكی از عوامل مهم در توسعه كارآفرینی و منابع تامین آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در كشورهای مورد مطالعه سرمایه مورد نیاز كارآفرین از دو منبع اصلی تامین می‌گردد.

1- سرمایه خطر پذیر كلاسیك  این سرمایه‌ها از طریق منابع رسمی كشور تامین و در اختیار كارآفرین قرار می‌گیرد. مانند سازمان‌های حمایت كننده از كارآفرینان و بانك‌های مرتبط با توسعه صنایع.

2- منابع مالی غیررسمی این بخش از سرمایه توسط خود كارآفرین، بستگان، دوستان و سایر افرادی كه می‌خواهند در پروژه مشاركت داشته باشند تامین می‌گردد. این بخش از منابع مالی در سراسر جهان از اهمیت بیشتری برخوردار است. به طور متوسط به ازای هر یك دلار سرمایه گذاری از نوع سرمایه خطر پذیری كلاسیك مقدار 6/1 دلار سرمایه گذاری از نوع منابع مالی غیررسمی وجود دارد میانگین سرمایه گذاری غیررسمی در كشورهای مورد مطالعه %1/1 تولید ناخالص داخلی  (GDP ) كشورهاست حداكثر آن %7/3 در كره و حداقل آن %14/0 در برزیل است. در گزارش مذكور عوامل موثر در كارآفرینی به صورت نمودار و جدول نشان داده شده و كشورهای مورد مطالعه با یكدیگر مقایسه شده اند. در پایان گزارش وضعیت هر یك از كشورها به طور مستقل ارزیابی شده و نكات كلیدی كه باعث رونق كارآفرینی یا كاهش سطح كارآفرینی در كشور شده است را بیان می‌كند. این گزارش می‌تواند برای علاقمندان به موضوع كارآفرینی بسیار با ارزش باشد.

بحث و نتیجه گیری با توجه به سطح فرهنگی، روابط اجتماعی، نظام آموزشی، نوع حمایت‌های دولتی، زیر ساخت‌های اجتماعی، دسترسی به سرمایه‌های خطر پذیر، مهارت‌های كسب و كار و سطح فنّاوری، سطح كارآفرینی در بین كشورهای مختلف بسیار متفاوت است. اگر چه افزایش فعالیتهای كارآفرینی باعث رونق وتوسعه اقتصاد ملی هر كشور می‌گردد اما این رابطه یك رابطه خطی با شیب یكسان نیست. بررسیها نشان می‌دهد در كشورهایی كه زیرساخت‌ها و قوانین حمایتی مناسبی دارند، قانون مالكیت معنوی رعایت می‌شود و هزینه قابل ملاحظه ای در بخش تحقیقات و بخش‌های تحقیق و توسعه  (R&D ) صرف می‌شود.  كارآفرنیی دارای سطح بالاتری براساس فرصت‌هاست. در كشورهای وارد كننده صنایع پیشرفته (HT) سطح كارآفرینی اغلب پائین و فعالیتهای كارآفرینی براساس ضرورت‌ها شكل می‌گیرد. كارآفرین نوآور و خلاق، مخاطره پذیر و مسئولیت پذیر است. او هدف گرا، واقع گرا و رشدگرا است. كارآفرین دارای عزم و اراده، اعتماد به نفس و استقلال طلب است. قدرت تخیل، دور اندیشی، خودجوشی، بصیرت، تفكر مثبت، توانمندی در ایجاد ارتباط از دیگر ویژگی‌های كارآفرینان است. در دنیای امروز كه فنّاوری به سرعت تغییر می‌یابد، كارآفرینان چه در بعد فردی یا سازمانی آموختن و پیوسته آموختن را در اولویت قرار داده و می‌دانند. امروز آن دورانی كه مهارتی را در مدرسه یا بازار می‌آموختند و تا پایان عمر از آن استفاده می‌كردند، به سر آمده است. امروز سازمان‌های توسعه ای و كارآفرینان یادگیری دائمی را به عنوان یك ویژگی در خود نهادینه كرده‌اند تا بتوانند با بهره گیری از دانش در هر فرصت مناسب محصولی جدید با خدماتی نو و قابل رقابت به بازار ارائه دهند. قطعاً امروز یكی از دغدغه‌های اساسی در كشور ایجاد اشتغال مولد برای جوانان است. بنابراین باید با برنامه ریزی دقیق بستر لازم را فراهم نمود، تا یادگیری و خلاقیت در جامعه به یك فرهنگ تبدیل شود. باید روح كارآفرینی در سراسر كشور گسترده گردد تا جوانان كشور با شور و اشتیاق وارد فعالیت‌های كارآفرینی شوند و خود مولد كار باشند نه به دنبال كار در جامعه سرگردان به سر برند. برای رسیدن به این هدف كه «ایران فردا را ایران كارآفرین بسازیم» باید برای مواردی همانند موارد اشاره شده ذیل كه به عنوان پیشنهاد مطرح شده برنامه اجرایی تهیه كنیم و مصمم و معتقد باشیم كه راه گریز از بحران بیكاری و راه توسعه اقتصادی و صنعتی جز از راه توسعه كارآفرینی میسر نخواهد بود. 1- آموزش مهم ترین و كلیدی ترین نقش در توسعه كارآفرینی دارد. باید موسسات آموزشی اعم از دبیرستان‌ها، مراكز آموزش حرفه ای، دانشكده‌ها و دانشگاه‌ها آموزشهای لازم را جهت توسعه كارآفرینی و فرهنگ سازی در دستور كار خود قرار دهند، در آموزشها باید به ابداع و خلاقیت بها داده شود نه محفوظات. 2- نقش كارآفرین در توسعه صنعتی، اقتصادی و ایجاد اشتغال در جامعه باید به صورت یك باور همگانی درآید و این اعتقاد به وجود آید كه در دنیای امروز و در «اقتصاد دانش محور» رشد و توسعه از طریق نوآوری و خلاقیت امكان پذیر است. 3- انجام تحقیقات بنیادی به عنوان پایه و اساس تولید علم و تحقیقات كاربردی به عنوان به كارگیری مبانی علمی در توسعه فنّاوری مورد حمایت و نتایج حاصله به طور پیوسته ارزیابی و دستاوردهای آن به زبان ساده در سطح جامعه ترویج می‌شود تا در ذهن جوانان شكوفه‌های نوآوری و خلاقیت شكل گیرد. 4- بخش‌های تحقیق و توسعه (R&D) شركت‌ها باید حمایت شوند و به نقش كارآفرینان در تولید محصولی جدید و فرآیندهای نو در تولید بها داده شود. میدان رشد برای افراد خلاق و كارآفرین باز باشد، تا هم افزایی لازم در مراكز تحقیق و توسعه به وجود آید و انگیزه كار مضاعف گردد. 5- سازمان‌های توسعه ای باید با حمایت مالی و هم كاری دانشگاه‌ها نسبت به ایجاد مراكز توسعه كسب و كار كوچك (SBDC) تلاش جدی نموده تا هسته‌های كارآفرینی در این مراكز شكل گیرند. 6- مراكز مالی حمایت كننده از كارآفرینان در سراسر كشور فراگیر گردد. دولت و موسسات مسئول توسعه فنّاوری با مكانیزمی (ساز و كاری) مناسب این مراكز را پشتیبانی و بخشی از خطر سرمایه‌گذاری را قبول نمایند. 7- قوانین و مقررات مالی و مالیاتی به گونه ای تدوین شود كه انگیزه لازم جهت فعالیت‌های كارآفرینی به وجود آید.    خرید تولیدات شركت‌های كارآفرین و سایر محصولات داخلی باید با برنامه ریزی مناسب مورد حمایت دولت قرار گیرد، به گونه ای كه ضمن ایجاد انگیزه برای تولیدات داخلی به رقابت پذیر بودن محصولات نیز توجه شود. 8- افراد كارآفرین مورد حمایت و احترام باشند و كسب درآمد و ثروت از طریق كارآفرینی یك ارزش محسوب گردد. 9- شهرك‌های علمی تحقیقاتی و صنعتی كه قادرند خدمات مراكز رشدی به كارآفرینان و صاحبان ایده ارائه دهند باید در مكان‌های مناسب كشور ساخته شوند. این شهرك‌ها با حمایت‌هایی كه از كارآفرینان به عمل می‌آورند ضمن هدایت آن‌ها هزینه ایجاد SME‌ها را برای كارآفرین كاهش می‌دهند. البته باید در ساخت اینگونه فضاها از تجربیات سایر كشورها و تجربیات موجود در كشور بهره گرفت.    

امید است مسئولین ذیربط به منظور توسعه كارآفرینی با تعیین هدف، با معیاری قابل اندازه گیری، مشخص نمایند مثلاً تا پایان برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور، باید %15 از نیروی كار درگیر فعالیت‌های كارآفرینی باشد تا این تصمیم زمینه را برای برنامه ریزی جهت رسیدن به هدف فراهم آورد.

 
كارآفرینی مهمترین شاخص توسعه

اگرچه ازدیربازودرگذشته های بسیاردوروجودكارآفرینان بعنوان "عاملان تغییر"برای جوامع انسانی تحول آفرین ومحسوس بوداماامروزه به لحاظ تعدادبیشماری ازالزامات وایجادشرایط منحصربفرد وویژه ای توجه به این مقوله ازاهمیت دوچندانی بالاخص درتسهیل فرایندتوسعه ی اقتصادی واجتماعی برخوردارگردیده است به گونه ای كه میتوان ازآن بعنوان یك رویكرداستراتژیك ومزیت آفرین وعامل چابكی درنظام های اقتصادی واجتماعی سال های آغازین هزاره ی جدید نام برد. باتوجه به ویژگی ها ومختصات بارز این عصر كه عصرتلاقی انقلابات عظیم فناورانه همچون ظهور وهمه گیرشدن تكنولوژیهای اطلاعاتی،نانوتكنولوژی و تكنولوژی زیستی نام گرفته و بادیگرمظاهرانقلاب دیجیتالی و الكترونیكی كه بسیاری ازنظامات اجتماعی بالاخص ماهیت كسب وكارها و برخی دیگرازتعاملات اجتماعی ،اقتصادی وفرهنگی جوامع رادستخوش تغییرات بنیادین قرارداده وبسیاری ازشالوده های استواردیرین رانیزمتزلزل نموده است وباعنایت به تغییرات شتابناكی كه درعرصه های متعددزندگی انسانی درشرف روی دادن است وجامعه گسترده ی جهانی راباچالش های جدی رویارونموده است،چالش هایی همچون رویارویی باپدیده ی عظیم جهانی شدن باهمه پیامدها وابعادآن مانندروی كارآمدن سازمانها ومجامع قدرتمند جهانی،اتحادیه ها وپیمان های گسترده فرا منطقه ای،شركت های غول پیكر فراملیتی ویكپارچگی بازارها،تغییر فرهنگ وهویت ملی كشورهاوحاكمیت فرهنگ وهویت دیجیتالی،حاكمیت نظم سایبرنتیكی،تحقق "دهكده ی جهانی"وظهور"من جهانی" و"امتزاج وهیبریدیتی نژادی"درعرصه های اجتماعی،همچنین تغییرگسترده ی پاره ای از مفاهیم وكاركردها وایجادپارادایم های نوین بخصوص درعرصه های اجتماعی-اقتصادی ....همه وهمه حكایت ازلزوم توجه به تابیر راهكارهای نوینی جهت سازگاری وبرون رفت وگذار ازتلاطمات وامواج خروشان تحولات گسترده وپیامدهای آن ونیز هموارساختن مسیرروبه تعالی وعبورظفرمندانه كاروان ترقی واعتلای جامعه به سرمنزل مقصد توسعه ورشد وشكوفایی دارد. كارآفرینی بعنوان یكی ازاستراتژی های اثربخش درمحیط عصرحاضر،الگویی كارامدجهت حصول به اهداف توسعه اقتصادی-اجتماعی قلمداد می گردد.امروزه از آن بعنوان موتورمحركه ی توسعه ونیز عامل ایجادمزیت رقابتی درجهت رشد وبقای جوامع نام برده می شود به گونه ای كه آن بعنوان یكی ازشاخص های مهم حتی دربین ممالك پیشرفته وتوسعه یافته موردنظر وامعان اندیشمندان واقع گردیدو همه ی این مزایا ودستاوردهای درخشان متكی به وجودویژگی های متعالی درانسان های توانمند،متعهد،خودباور ومسئولیت پذیر بنام كارآفرین كه واجد مختصات گرانسنگی همچون: پیشگامی،نوآوری وخلاقیت،آینده نگری،تعهد،اعتمادبه نفس بالا،استقلال طلبی وتعالی جویی می باشند.         

آنان انسان های پاك نهادی هستند كه بعنوان سرمایه های عظیم انسانی منشا وموجدتاثیرات حیاتی درروند پیشرفت جامعه وكشور می باشند.انسان كارآفرین عموداستواربنیان سترگ توسعه است كه دارای امتیازات وشایستگی های والایی می باشدو باكمك آن توان زایدالوصفی درپاسخگویی به نیازهای جدید وروبه تزایدجامعه ازطریق ایجاد وشناسایی فرصت های مغتنم محیطی ونیزمهار وكنترل تهدیدهای ناخواسته ی موجود وتقلیل آثارمخرب وكاهنده ی آن دارد.اوهمچنین ازطریق درك بالای شرایط والزامات محیطی وازراه بكارگیری مهارت های متعدد وویژگی های برجسته ی كارآفرینانه وتركیب وانسجام آنها باعوامل ویافته های ارزشمندمحیطی توان خلق وایجادآثار وفواید ومزایای منحصربفردی راپیدا می كندكه منجربه رفاه وآسایش وسعادت وآرامش همه ی آحادجامعه میگردد.اوفردی است كه به تعبیرشیوای"جفر ی تیمونز"از هیچ همه چیز خلق میكندودرسرشور وشوق خلقت را می پروراند.كارآفرینان را می توان عاملان قدرتمند تغییر نامید كه تسریع بخش وتسهیل گر دگرگونی ها وتحولات بنیادین در جوامع می باشند.          

آنان ارتقا دهنده منابع ازسطحی به سطح دیگر می باشندتاارزش افزوده ی بیشتری را استیصال نمایند وتحرك بخش عوامل اقتصادی محسوب می گردند.آنها همچنین به ارتقای بهره وری به عنوان اكسیرحیات بخش كشورهاپرداخته وازراه اشتغال كارآمد ومولد همه ی عوامل به رشد وتوسعه ی بسیاری ازشاخص ها كمك نموده وبه بسیاری از ناهنجاری ها،اضطرابات وناامنی های اجتماعی خاتمه می بخشند.كارآفرینان سرمایه های عظیم وبی بدیل انسانی برای جوامع تلقی می گردند كه بااتكا به تلاش ها وتوانمندی های بالای آنان كاستی ها وناملایمات اقتصادی –اجتماعی از آن جوامع رخت برمی بندند.ُ

باشناسایی ودرك این ویژگی ها واوصاف متعالی دركارآفرینان وبكارگیری آنها بواسطه آنان ،امروزه ازكارآفرینی به عنوان یكی ازكارآمدترین عوامل مزیت آفرین نام برده شده وتوصیه میگردد كه لازم است تاآن بعنوان یك راهبردحیاتی موردتوجه وعنایت ویژه ملت ها ودولت ها واقع گرددودرراه اعتلای فرهنگ غنی كارآفرینی وباهدف بهره مندی ازتمام ظرفیت ها وتوانمندی های بالفعل وبالقوه كارآفرینانه فارغ ازهرگونه تعلقات وگرایشات وبدوراز هرگونه قشری نگری وجزیره ای عمل نمودن،همه ی نهادها،دستگاه ها ،موسسات ودست اندركاران بطورمنسجم ومنطبق باآمیزه های برآمده ازرویكرد سیستمیك باتمام توان وپتانسیل های موجود درجهت آموزش ،ترویج وتوسعه واقعی آن درسطح همه ی لایه ها واقشار اجتماع همت گمارند.          

این مهم بالاخص درجامعه ی ایرانی كه ازجهت اشتغال وبهره وری ومهارت یافتگی نیروهای آماده برای كاردارای كاستی های زیادی میباشد وازتبعات نامطلوب آن نظیرناامنی های اجتماعی واضطراب ها وناملایمات رنج می برد بسیارحایز اهمیت خواهد بود ولذا توصیه میشود بعنوان راه برون رفت ازوضعیت بوجود آمده بویژه آسیب های اجتماعی وچالش هایی كه ازآن ناحیه كشور رامتاثرساخته است ازاشاعه وترویج كارآفرینی وبكارگیری كارآفرینان به طرز چشمگیرحمایت گرددكه دراین رهگذر همه ی نهادهای اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی-آموزشی وایدئولوژیكی مسئولیت دارند تابه حمایت همه جانبه ودلسوزانه ازاین قشرمتعهد،تلاشگر،مجاهد وخستگی ناپذیربرآمده وعرصه راجهت حضورومشاركت فعالانه وپرثمرآنان آماده ساخته تاكارآفرینان بدورازهرگونه دغدغه ومشكلی وباتمام توان وقواازراه نوآوری وخلاقیت وباورود به عرصه های جدید كسب وكاررونق وتوسعه رابه جامعه ارزانی داشته ودرراه شكوفایی وپویایی وتعادل اقتصادی ونیز تامین امنیت اجتماعی ، كشوروملت رابه سوی آینده درخشان ومتعالی رهنمون سازند.آینده ای كه برازنده ی شان وعظمت دیرین ملت بزرگ وتاریخ ساز ایران باشد.كشوری كه مهد انسان های فرهیخته ومتعهد است وبه جرات می توان ادعا نموداگرسیاست های حمایت،هدایت وترویج كارآفرینی راباجدیت وبه گونه ی اصولی ومستمر بكارگرفت یكایك شیرمردان وشیرزنان این مرز پرگهرمصادیق واقعی وحقیقی كارآفرینی اطلاق خواهندگشت وهركدام پشتوانه وسرمایه ی عظیم وبی بدیلی درراه كسب جایگاه واقعی جهانی برای این كشورخواهندگردید.چه اینكه این مدعا به كرات ازسوی ایرانی متعهد وفرهیخته به اثبات رسید ودراین موردتاریخ انگشت تحیرگزیده است. بدیهی است دراین راستا مسئولیت ونقش بی بدیل نهادهای علمی،آموزشی،پرورشی نظیرنظام آموزش وپرورش عمومی،دانشگاهها ومراكزآموزش عالی،حوزه های علوم دینی،رهبران دینی وفرهنگی،نخبگان ودانشمندان وفرهیختگان وتریبون های عمومی مانندمساجد،پایگاههای نمازجمعه،صداوسیما وارباب جراید ورسانه ها بیش ازدیگرآحادجامعه بسیارحیاتی وكارامد خواهد بود.          

اینك كه به این حقیقت واقف گردیدیم كه اعتلا وشكوفایی وعظمت وتضمین آینده ملت وكشوردرگرو اشاعه وترویج كارآفرینی بعنوان استراتژی مهم توسعه می باشدبرهمگان فرض است تادرایجاد وبسط وگسترش "نهضت ملی كارآفرینی "كه خوددرراستای "نهضت عظیم علمی "دركشوراست ازهمه توان وظرفیت ها ومساعدتها استفاده نموده وبعنوان یك باورملی وعزم استوارعمومی آن را دركشورنهادینه نموده تامنجر به غروروافتخارملی گردد.بنابراین پیشنهاد می گرددكه به منظوربهینه نمودن تلاشها وباهدف تحقق همه ی آرمانهای كارآفرینانه لازم است ضمن عنایت ویژه به مقوله كارآفرینی بعنوان یك میثاق ملی درراه توسعه،شكوفایی ورشد واعتلای كشور" كمیته ملی كارآفرینی" كشور متشكل ازدلسوزان عرصه ی سیاست ،فرهیختگان وفرزانگان حوزه ودانشگاه ،نخبگان ملی دربسترمتعالی تعلیم وتربیت تشكیل گردیده تامسولیت ساماندهی وانسجام همه ی تلاش ها وكوششها ی لازم درراه نهادینه سازی فرهنگ متعالی كار وكارآفرینی


راعهده دارگردیده ونقش هماهنگ كننده وراهبردی رادرجهت تجمیع فعالیت ها وفراهم كردن بسترهای لازم ونیز احتراز ودوری ازهرگونه موازی كاری ها بعهده گیرد. دراین صورت میتوان امیدوار شدكه این الگوی كارآمدبصورت خودجوش توسط آحادملت پذیرفته شده ونهضت عظیم تلاش ومجاهدت درراه شكوفایی واعتلای اقتصادی- اجتماعی تارفع كلیه كاستی ها وبه بارنشستن كلیه تدابیر وتمهیدات كارآفرینانه فراگیرخواهدگردید وجامعه رادرحصول به همه ی ارزش های كارآفرینانه درراه زدودن لكه های فقر وتوسعه نیافتگی ونیز خشكاندن ریشه های ناامنی واضطراب های اجتماعی یاری می نماید. وبرآحادملت نیز فرض است تا كارآفرینان رابه سان دلیرمردان عرصه های تلاش ومجاهدت وسربازان فداكار وحماسه آفرین جبهه های سرافرازی پاس بدارند ویار ویاور آنان ودوشادوش آنها ازبذل عنایت ومهربانی ومهرورزی نسبت به آنان دریغ نورزند.        درخاتمه این نوشتاردگرباره به جهت نقش ورسالت عظیم نهادهای علمی ،مجامع دانشگاهی ،نخبگان واساتید ومعلمان ومربیان معظم ونیزاصحاب قلم ورسانه ها درراه اعتلای فرهنگ كارآفرینی ونیزبارز نمودن نقش كارآفرینان بعنوان عاملان واقعی تحول وشكوفایی جامعه تاكید می گرددكه بعنوان یك الزام وضرورت انكارناپذیرهمه این عزیزان كه درمراحل مختلف وبمراتب دلسوزی وتعهد خودرانسبت به پیشرفت وسعادت ملت ابرازداشته اندوهمواره دغدغه ونگرانی اعتلای ملی رااعلام نموده اندبایدبعنوان پیش قراولان وپیشگامان این نهضت عظیم درخط مقدم طلایه داران راستین وحامیان حقیقی این حركت تعالی آفرین گردند

 

كارآفرینی؛موتور محرك توسعه

كارآفرینی امروزه عنصر اساسی در تحول و توسعه جوامع مختلف است. كارآفرینان نیز با شناسایی و خلق فرصت‌ها، جوامع را از دستیابی باز داشته و آن را به سمت توسعه رهنمون می‌سازند.
 

كارآفرینان در واقع با تخصص خود، منابع را مدیریت می‌كنند تا محصول یا خدمتی جدید ارائه كنند، اما یكی از مشكلات در این حوزه نبود تعریفی جامع از كارآفرینی است. وقتی از بسیاری از مردم یا حتی كارشناسان سوال می‌شود كه كارآفرینی چیست، می‌گوید: كارآفرینی ایجاد كار و ایجاد شغل است. این تعریف یك بعد از موضوع كارآفرینی است. امروز شاید در خصوص این تعریف كه كارآفرین فرد خطرپذیر است اجماع وجود داشته باشد و بسیاری از كارشناسان معتقدند، كارآفرین كسی است كه خطرپذیر است و توانایی برقراری ارتباط بین تولیدات و خدمات، سازماندهی و نظارت و تولید محصول یا خدمت جدید را دارد. موضوع كارآفرینی در ایران نیز جدید است و شاید در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به این موضوع شده است و شرایط برای رشد كارآفرینی فراهم شده است.وزارت كار و امور اجتماعی، توسعه كارآفرینی و شناسایی این افراد را یك راهبرد اساسی خود قرار داده است و در سال‌‌های گذشته با برگزاری جشنواره‌‌های استانی و ملی برای رشد فرهنگ كارآفرینی در تلاش است. در سالی كه گذشت بیش از 270 كارآفرین برتر در سراسر كشور انتخاب شده‌اند و 11 نفر از كارآفرینان ملی نیز در این جشنواره معرفی می‌شود.       كارآفرینی از زبان كارشناسان احمد بزرگیان عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی‌گفت: باید از فعالیت‌های كارآفرینی حمایت منطقی كرد، بسیاری از كشورهای منطقه خاورمیانه با فراهم آوردن امكانات لازم و كاهش زمان ارائه تسهیلات به كار آفرینان، سبب جذب هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری توسط آنها می‌شوند.    وی با تاكید بر اینكه باید برای سرمایه‌گذاران بخش‌خصوصی فرش قرمز پهن كرد، می‌افزاید: در صورتی كه تسهیلات بانكی و اداری فراهم شود و نگرش مسوولان نسبت به كارآفرینان و سرمایه‌گذاران تغییر و به سمت مثبت جهت گیری كند، خواهیم توانست با گردآوری سرمایه لازم، شاهد توسعه فعالیت‌های كارآفرینی باشیم.            

نماینده مردم سبزوار با اشاره به اینكه توسعه كارآفرینی نیازمند جذب سرمایه‌گذار و تشویق كارآفرین است، اضافه می‌كند: هر سرمایه‌گذاری كارآفرین نیست و هركارآفرینی نیز سرمایه لازم را برای انجام فعالیت‌های كارآفرینی ندارد.       

وی می‌گوید: دامنه تاثیرات كارآفرینی بر جامعه بسیار وسیع است و از تغییر در ارزش‌های اجتماعی تا رشد شتابان اقتصادی را در بر می‌گیرد.   

هادی غنیمی‌فرد رییس‌خانه صنعت و معدن می‌گوید: همواره كارآ‏فرینان قادر به تامین تمامی‌سرمایه و امكانات مورد نیازِ كسب ‌و كار جدید خود نیستند، به همین دلیل باید دولت یا دیگر حامیان مستقل حاضر به پذیرش ریسك مورد نیاز كارآ‏فرین بوده و «سرمایه مخاطره‌پذیر» را فراهم و آنها را در مراحل مختلف كارآفرینی همراهی كنند. وی اضافه می‌كند: در تمامی‌كشورهای جهان متداول است كه سرمایه‌گذار و كارآفرین صنعتی كه سبب ایجاد اشتغال برای عده كثیری می‌شود و بسیاری از نیاز‌های جامعه را نیز رفع می‌كند فقط حدود 20درصد از سرمایه را باید ارائه كند و موسسات پولی و بانكی نیز با سود متناسب، مابقی نیاز كارآفرین را فراهم می‌كنند.    جلیل مكینه‌چی، رییس هیات‌مدیره گروه صنعتی جم نیز می‌گوید: كارآفرین باید ریسك ‌پذیر باشد یعنی بتواند نسبت به موقعیت، شرایط، امكانات و برای كسب موفقیت احتمالی مبارزه كند. وی كه مدیریت راه‌اندازی بزرگ‌ترین پالایشگاه تصفیه روغن خاورمیانه در قشم را بر عهده دارد، متذكر می‌شود: سه دلیل مهم كشورها برای توجه به مقوله كارآفرینی، تولید ثروت، توسعه تكنولوژی و اشتغال مولد است در حالیكه در كشور ما به اشتباه این مفهوم فقط با اشتغالزایی برابر شده و فقط برای حل مشكل اشتغال به سمت كارآفرینی پیش می‌رویم. كارآفرین نمونه چهارمین جشنواره تولید ملی، تصریح کرد: با توجه به اهمیت كلیدی كارآفرینی در اقتصادهای نوین (ایجاد شركت‌های كوچك و متوسط)،‌ كشورهای مختلف مصممانه برنامه‌های مفصلی را برای بسط چنین فرهنگی در جامعه خود تدارك دیده‌اند تا بتوانند همچنان مسیر رشد و پویایی‌شان را ادامه دهند.      

مهندس مكینه چی با اعلام تاسف از اینكه در كشور ما، افراد بیشتر روحیه «كارمندی» دارند تا كارآفرینی و ریسك‌پذیری، اظهار امیدواری می‌كند تا مدیران كشور بكوشند بر مبنای یك برنامه‌ریزی جدی، به ارتقای فرهنگ كارآفرینی در كشور نائل شوند. در پایان باید گفت؛ بدون توجه كافی به مقوله «كارآفرینی» تحقق مولفه‌های تولید،‌ بهره‌وری و توان افزایی فنی و صنعتی به منظور رشد و توسعه در عرصه اقتصاد حاصل نمی‌شود، زیرا مولفه‌های مذكور مجوز ورود تولیدات داخلی به بازارهای هدف خارجی هستند.    بنگاه‌های زودبازده بستر رشد كارآفرینی را فراهم آورد یكی از موانع اصلی در رشد و توسعه كارآفرینی در كشور نداشتن سرمایه است. بسیاری از كارآفرینان معتقدند؛ طرح بنگاه‌‌های زودبازده بستر لازم را برای اجرای ایده‌‌های آنان فراهم آورده است.   کارآفرین برتر استان بوشهر گفت: تسهیلات زودبازده بستر لازم را برای رشد كارآفرین فراهم آورده.  محسن دلکش-کارآفرین برتر استان بوشهر- گفت: روش‌های سنتی پاسخگوی تولید نیست و ما برای تولید مدرن مجبور به خرید ماشین‌آلات جدید هستیم. در این زمینه 550میلیون تومان وام دریافت کردیم. مدیرعامل شرکت آبزی فرآیند بوشهر با اشاره به این که این شرکت جزو چند شرکت برتر در فرآوری آبزیان است، گفت: توانسته ایم در مدت زمان فعالیت، بازارهای صادراتی فراوانی پیدا کنیم، به طوری كه در صورت فراهم بودن ظرفیت تولید، امکان صادرات چهار هزار تن محصولات تولید شرکت از جمله میگوبرگر، میگو سوخاری، ماهی برگر و انواع فیله فراهم است.          

وی ادامه داد: در حال حاضر انواع آبزیان فرآوری شده در این شرکت شامل میگوبرگر، ماهی برگر و ماهی سوخاری و غیره تولید می‌شود که به لحاظ کیفیت و هم استفاده نکردن از مواد افزودنی در کشور بی‌نظیر است. راه اندازی این واحد با بهره‌گیری از تسهیلات زودبازده انجام شد و در طرح اولیه پیش بینی 15 فرصت شغلی جدید و تثبیت 25 فرصت شغلی دیگر ایجاد شده بود که با افزایش تولید تعداد افراد شاغل به 90 نفر رسید که این دو برابر تعهد اشتغال ایجاد شده است. دلکش تصریح کرد: در سال 85، بیش از 400 تا 500هزار دلار صادرات داشتیم و ظرفیت تولید شرکت سالانه بین هزار و 500 تا دو هزار تن است که می‌توانیم با حضور در بازارهای جدید آن را افزایش دهیم. وی تاکید کرد: باید توجیه فنی و اقتصادی طرح‌های موجود دقت بیشتری شود و در بررسی‌ها این دقت صورت گیرد تا منابع، مورد سوء‌استفاده قرار نگیرد.       

تلاش وزارت كار برای توسعه كارآفرینی ستودنی است     

وزارت كار و امور اجتماعی در چند سال گذشته بستر مناسبی را برای رشد فرهنگ كارآفرینی و حمایت از ایده‌های كارآفرینان فراهم ساخته است.محمد زارعی، كارآفرین برتر استان سیستان و بلوچستان می‌گوید: برنامه‌های وزارت کار برای توسعه کارآفرینی و حمایت از صاحبان ایده و اندیشه بهترین فرصت برای توسعه اقتصادی کشور است.            

وی كه از تسهیلات زودبازده بر سر اجرای طرح خود استفاده كرده است می‌گوید: مجتمع اقتصادی‌هامون ثمر، یك مجتمع اقتصادی چندمنظوره است كه با 98 سهامداران راه‌اندازی شده است كه در صورت اتمام بخش‌های مختلف 1500 شغل به‌طور مستقیم و 7‌هزار شغل به طور غیرمستقیم ایجاد می‌شود. در مرحله اول آن میدان مركزی میوه و تره بار را راه‌اندازی كرده‌ایم كه در نیمه اول امسال به بهره‌برداری رسیده است. این مجتمع 380 شغل مستقیم و دو‌هزار شغل غیرمستقیم ایجاد كرده است.           برای ساخت كل مجتمع 20‌میلیارد تومان هزینه پیش‌بینی شده است كه برای ساخت میدان میوه و تره بار 5/5میلیارد تومان هزینه شده است كه 5/4‌میلیارد تومان آن از طریق سهامداران تامین و 5/1‌میلیارد تومان آن در قالب طرح‌های زودبازده، تسهیلات دریافت كرده‌ایم كه البته یك‌میلیارد تومان به طور كامل دریافت شده است و 500‌میلیون تومان آن در حال دریافت است.           

پس از طرح میدان مركزی میوه و تربار، طرح سردخانه 5‌هزار تنی به اجرا درآمده است كه بخشی از آن توسط سهامداران و بخشی دیگر قرار است از طریق اعطای وام انجام شود كه هنوز بانك وام را پرداخت نكرده است.            

از دیگر طرح‌هایی كه در این مجتمع تعریف شده است، باید به مركز عرضه مستقیم موادغذایی، پروتئینی و شیلاتی به‌صورت عمده‌فروشی و واحد بسته‌بندی اشاره كنم كه اگر این مراحل را پشت سر گذاشتیم، طرح‌های گردشگری نیز مدنظر قرار دارد. در مجموع با راه‌اندازی این مجتمع 1500 شغل مستقیم و 7‌هزار شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد شد. نكته دیگر این كه طرح میدان مركزی میوه و تره‌بار اولین میدان ساخته شده توسط بخشی‌خصوصی است. وی می‌گوید: اجرای این طرح با موانع زیاد روبه‌رو بود كه بخش عمده‌ای از آن مربوط به مسوولان مختلف استان بود در حالی كه شهرداری بخشی از یك میدان مركزی میوه و تره‌بار را ساخته بود به دلایل مختلف حاضر نشد. این طرح را به ما واگذار كند. اكنون كه این مركز می‌توانست شغل زیادی ایجاد كند به انبار تبدیل شده است. به هر حال با كمك همكارانی در اتحادیه طرح ساخت میدان را شروع كرده‌ایم و همان‌طور كه گفتیم تاخیر بانك‌ها در پرداخت وام علاوه بر افزایش هزینه‌ها به دلیل تورم و عدم احتساب آن در طرح‌های توجیه اولیه، از جمله مشكلات است.      

در طرح بنگاه‌های زودبازده را در توسعه كارآفرینی موثر می‌داند و می‌گوید: طرح بنگاه‌های زودبازده بسیار موثر و راهگشا است به شرط آنكه بانك‌ها مشكل ایجاد نكند. تاخیر بانك‌ها موجب می‌شوند طرح در زمان‌بندی موردنظر به بهره‌برداری نرسد و هزینه‌ها را افزایش دهند. به‌ویژه در استانی كه نیازمند حمایت جدی از كارآفرینان است تاخیر بانك‌ها در پرداخت تسهیلات موجب می‌شود قیمت تمام شده طرح افزایش یابد و در پاره‌ای از موارد توجیه خود را از دست بدهد. اما اگر طرح بنگاه‌های زودبازده به‌درستی و بدون كارشكنی بانك‌ها اجرا شود، بسیار موثر است. در مجموع باید از حركت وزارت كار در توسعه كارآفرینی قدردانی و این جشنواره بسیار اثرگذار است و می‌تواند دیگران را تشویق كند تا ایده‌های خود را به اجرا درآورند. كارآفرینان به رشد بهره‌وری كمك می‌كنند مدیرعامل شركت فرآورده‌ سبوس مازند نیز می‌گوید: توانایی علمی‌كارآفرینان به رشد بهره‌وری در طرح‌های زودبازده اقتصادی می‌انجامد.    

سیدمسعود شهرآیینی، مدیرعامل شركت فرآوری سبوس مازند با اشاره به نگرش مثبت دولت به طرح‌های زودبازده اقتصادی گفت: واگذاری تسهیلات به کارآفرینان موفق زمینه توسعه اقتصادی و اجتماعی كشور را فراهم می‌کند.            

شهرآیینی گفت: ریسك‌پذیری و سرمایه‌گذاری، همچنین توانایی علمی‌ كارآفرینان می‌تواند از عوامل مهم بهره‌وری در اجرای طرح‌های زودبازده اقتصادی باشد.       

وزارت كار آموزش‌های كارآفرینی را توسعه دهد آموزش كارآفرینی نیز یكی از مولفه‌های اصلی در رشد این مقوله در جامعه است. وزارت كار و امور اجتماعی برای توسعه كارآفرینی در جامعه، دوره‌های آموزشی متعددی را برگزار كرده است.كارآفرین برتر استان كردستان می‌گوید: وزارت كار با برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی می‌تواند به توان و ظرفیت علمی آنها كمك كند.    

لزوم آموزش فنی‌حرفه‌ای به كارآفرینان ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به كارآفرینان، زمینه ارتقای بهره‌وری بنگاه‌های زودبازده اقتصادی را فراهم كرده است.  

به گزارش روابط عمومی‌وزارت کار و امور اجتماعی رامین قبادی، مدیرعامل شركت مهندسی نوید كردستان گفت: وزارت كار و امور اجتماعی با ارائه آموزش فنی و حرفه‌ای به كارآفرینان زمینه‌های توسعه این گونه طرح‌ها را در مناطق مختلف كشور ساخته است. وی كه در زمینه تولید تجهیزات پزشكی فعالیت می‌كند، افزود: این شركت در سال گذشته و با توجه به نیاز بازار كار منطقه و با كمك سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اولین دوره آموزش مهندسی پزشكی را در غرب كشور برگزار كرد.    

قبادی افزود: بنگاه‌های زودبازده اقتصادی نقش مهمی‌در اقتصاد كشورهای در حال توسعه دارند و این طرح‌ها فقط با نظارت مستقیم دولت و مجموعه وزارت كار به نتیجه خواهند رسید.       

توسعه كارآفرینی بستر رشد اقتصادی كشور را فراهم می‌کند رییس موسسه كار و تامین اجتماعی نیز معتقد است: نرخ رشد اقتصادی كشور هم اكنون پنج تا شش درصد است كه با توسعه كارآفرینی در چشم‌انداز افق 20 ساله، ایران رتبه اول منطقه را از نظر علمی ‌و فناوری و رشد اقتصادی به دست می‌آورد. دكتر محمدرضا سپهری رییس موسسه كار و تامین اجتماعی گفت: برای رسیدن به افق چشم‌انداز 20 ساله كشور و کسب رتبه اول منطقه از لحاظ علمی‌، فناوری و رشد اقتصادی نیازمند توجه به امر كارآفرینی هستیم. وی افزود: رسیدن به اهداف برنامه‌های چشم‌انداز و افزایش نرخ رشد اقتصادی و شاخص توسعه انسانی تنها به كمك كارآفرینی تحقق می‌یابد.          

وی تاكید كرد: اقتصاد دولتی مبتنی بر نفت مانع رشد و توسعه اقتصادی است؛ چرا كه اقتصاد دولتی از كارآیی و بهره‌وری پایین برخوردار است. وی ادامه داد: با ایجاد محیط رقابتی و به كارگیری سرمایه‌ها و استعدادهای مردمی ‌سهم بخش‌خصوصی در اقتصاد افزایش خواهد یافت.         

وی تصریح كرد: كارآفرینی باعث استفاده از ظرفیت‌های بلااستفاده در اقتصاد، ایجاد محیط رقابتی، بهبود كیفیت محصولات تولیدی توسعه صادرات غیرنفتی و توسعه انتقال تكنولوژی و فناوری‌های جدید می‌شود.   

وی افزود: ایجاد محیط رقابتی در كشور باعث تخصیص بهینه منابع شده و این امر كاهش و رفع فقر و بهبود كیفیت زندگی مردم را به همراه خواهد داشت.

 

ارتباط با ما:

برای ارتباط با یک بازاریاب  و جهت هرگونه پیشنهاد از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید :

پست اکترونیک :1bazaryab.com@gmail.com

 39 تهران ، خیابان ستارخان ، سه راه تهران ویلا ، نبش کوچه مهرسر ، برج اداری تجاری تهران ویلا ، طبقه 6 ، واحد

تماس : 67584 021